PRZYJACIELE
Topo
2015-06-05
Kamienna Góra topo

Paweł Jelonek na Hipnotyzer Lewy 7b (fot. Agata Szkup)


 

Kamienna Góra – hasło, które każdemu się gdzieś o uszy obiło, ale na temat którego nic konkretniej nie dało się stwierdzić. Czy fajna, czy duży rejon, czy każdy się powspina i gdzie to właściwie jest? – to pytania, które nękały nas aż do tej jesieni, kiedy Kamienna stała się jedną z najpopularniejszych i najmodniejszych miejscówek do bulderowania. 

Kamienna Góra to niewysokie wzniesienie (704 m n.p.m.), które znajduje się w malowniczym lesie we wsi Pokrzywno, niedaleko Polanicy Zdrój. Rejon usiany jest dużą ilością kamieni piaskowcowych, na których do dziś wytyczono ponad sto naprawdę zacnych linii. Powspinają się tu wszyscy, od początkujących, poprzez średnio zaawansowanych, aż do zawodników. Każdy znajdzie coś dla siebie – siłowe przewieszenia i trikowe bulderki, mantle oraz naprawdę czujne połogi. Na miłośników adrenaliny czeka natomiast kilka podnoszących ciśnienie highballi.

Wizytówką rejonu jest Skała Dziób, na której znajdują się trudniejsze buldery. Mowa tu o Archimedesie 7C i Pryzmacie 7B+. Ten pierwszy to wręcz idealny dach, który pokonujemy „na misia”, a drugi to piękne siłowe zginanie po dobrych chwytach. Kawałek dalej znajdziemy Rubikon 7C, który biegnie dość wysokim kantem. Buldery takie jak Joga 7B, W Ciul Daleko 7A+, Kordylina 7A czy Staropolanka 6C+ to wręcz obowiązkowa pozycja do zrobienia! Na skale Prosiaczek znajdziemy kilka nieco łatwiejszych klasyków. Każdy, kto chciałby uwierzyć tarciu, musi odwiedzić Połogi Trójkąt, gdzie kluczowa jest praca nóg. Dla bardziej zaawansowanych wspinaczy polecam nowości, takie jak Zielony Muppet 7C+ i Achilles 8A. 

Suche i chłodne dni to najlepszy czas do wspinania w tym rejonie. Takie warunki zazwyczaj panują tu jesienią, zimą oraz wiosną. Pamiętajmy, że nie można wspinać się w mokrym piaskowcu, ponieważ struktura skały jest osłabiona i prowadzi to do ukruszenia chwytów. 

Miejmy też na uwadze podstawowe zasady zachowania się w lesie oraz kilka prostych reguł wspinacza z klasą.

1. Parkuj w wyznaczonych miejscach – kategorycznie zabrania się wjazdu do lasu, nieprzestrzeganie tego zakazu może doprowadzić do zamknięcia rejonu!

2. Nie niszcz roślinności – zbieraj swoje śmieci!

3. Wspieraj lokalną społeczność poprzez nocowanie w pobliskich kwaterach (cena noclegu waha się w granicach 25–35 zł za noc).

4. Nie krzycz, nie przeklinaj, pamiętaj, że nie jesteś sam i nie każdy sobie tego życzy.

5. Po skończonej sesji bulderowej usuń ze skały większość magnezji oraz tick marki.

6. Dawaj jak najlepszy przykład innym – zwracaj uwagę osobom nieprzestrzegającym zasad – nie pozwól, by zamknięto rejon!

 

Dojazd

Rejon Kamienna Góra znajduje się kilka kilometrów od Polanicy Zdrój. Dojazd z Polanicy jest bardzo prosty, ale należy zwracać uwagę na znaki drogowe. W centrum Polanicy skręcamy w drogę nr 388 w kierunku Bystrzycy Kłodzkiej. Jedziemy około czterech kilometrów dość krętą drogą i następnie skręcamy w prawo w stronę wsi Pokrzywno.

 


strona: 1 2
Komentarze
Dodaj komentarz
 
2015-06-06 17:56:35    życzliwy eŚŚman
 
tego postu to ja nie kumam... przed chwilą przecież zDolni apelowali na filmiku aby uważać itd ... i zamiast np dać spokój (i tak jest gorąco teraz) i nie pojawiać się tam przez jakiś czas to szopa włąśnie opublikował topo :) które se można w wersji mobilnej nabyć w jego shopie :) LOL
 
2015-06-06 20:32:17    zaj
 
Jakbym słyszał moje dziecko - jak nie można robić syfu to lepiej nie zaczynać się bawić? Otóż wyobrażam sobie być gdzieś i nie zostawić tam burdelu. A jeśli dla odmiany nie musimy się kitrać po krzakach to chyba warto, nie???
 
2015-06-07 16:20:25    życzliwy eŚŚman
 
zaju zrozum, że czas dla Twojego "dziecka" juz minal, i to ze Ty sobie wyobrazasz nierobienie burdelu nie oznacza, ze wyobrazaja to sobie inni. Jesli chcesz aby Twoje dziecko bawilo sie w piaskownicy to niestety, okres ochronny dla dzieci na robienie syfu juz minal. I nikt nie zagwarantuje, ze takowy (syf) sie nie pojawi. Publikowanie topo w tej delikatnej sytuacji jest dosc slabe. Moja rada, dajcie se spokoj na kilka miesiecy z tym rejonem.
 
2015-06-07 12:14:21    Panda
 
Chodzi o to ze sytuacja z zarzadca obszaru jest lekko napieta, nie jest dogadane czy można się tam wspinac czy nie, dlatego pojawienie się wszelkich newsow o Kamiennej jest w tym momencie nie na miejscu w mojej opinii. Reakcja rzeszy wspinaczy na newsa a tym bardziej na nowe topo jest jedna - wszyscy cisna w dane miejsce. Cale szczęście, ze na zewnątrz +30st, może to ostudzi zapal co poniektórych żeby sprawdzić czy cyfra się zgadza.
 


kontakt | współpraca
Copyright 2024 bouldering.pl & GÓRY
goryonline
bouldering
jura
nieznane tatry