PRZYJACIELE
Newsy
2022-06-13
Urodziny legendy - Ben Moon


BEN MOON
- 13 czerwca 1966
Są w historii wspinaczki takie osoby, o których po prostu trzeba wiedzieć. Ben Moon, który obchodzi dzisiaj swoje 55-te urodziny, jest jedną z nich.
 
Legendarne nazwisko Moon było na ustach wszystkich wspinaczy lat 80. i 90. XX wieku. Miano "wielkiego" zawdzięcza głównie swojej determinacji. Podkreślił to jego dobry przyjaciel Jerry Moffatt, mówiąc, że chociaż nie słynął ze świetnej techniki i stylu, to zdecydowanie wyróżniał się na poziomie mentalnym. Nic więc dziwnego, że to właśnie do niego należą pierwsze brytyjskie 8a (Statement of Youth) oraz przesunięcie granicy trudności do 9a (Hubble). Ale, ale… chociaż jego osiągnięcia z liną są wybitne, to nas najbardziej interesuje jego wkład w rozwój (hard) boulderingu.   
 
Moment fascynacji Moon’a boulderingiem to czas, kiedy nikt nie zaprzątał sobie jeszcze głowy bezpieczeństwem. Współcześnie ‘hard’ i ‘brak crashpadów’ raczej nie idą w parze, ale takie były wówczas realia. Jak powiedział w wywiadzie dla planetmountain.com: “Pamiętam, jak Marc Le Menestrel przyjechał do Wielkiej Brytanii na początku lat 90. i podszedł pod Strange z czymś na plecach, co było prawdopodobnie prototypem crashpad’a. Wszyscy zastanawialiśmy się, co to takiego. Był to jeden z pierwszych crashpadów, jakie kiedykolwiek widzieliśmy, ale w przeciągu dwóch, trzech lat stały się normą.”.  

Wśród pokonanych przez Brytyjczyka problemów najbardziej wyróżniają się: 
- 8 Ball 8A+ 
- trzecie przejście The Ace 8A+ 
- Black Lung 8B 
- Cypher 8B 
- pierwsze przejście Voyager (wersja ze stania) 8B 
- pierwsze przejście Voyager (wersja z siedzenia) 8B+ (i to w wieku 40 lat!) 
 
I tak, to nie jest zbieg okoliczności, że zdzierający skórę, przewieszony pod kątem 40 stopni Moon Board właśnie tak się nazywa. Ten rodzaj treningu zawdzięczamy brytyjskiej legendzie i jej doświadczeniu w mocnym treningu.  
 
fot. theprojectmagazine.com
 

Komentarze
Dodaj komentarz
 

kontakt | współpraca
Copyright 2024 bouldering.pl & GÓRY
goryonline
bouldering
jura
nieznane tatry