PRZYJACIELE
Newsy
2017-05-22
Warto przeczytać: nowy numer GÓR (255)
 


Kobiecy numer GÓR zaskakuje różnorodnością. Oczywiście znajdziecie w nim wiele wartych poznania historii związanych ze wspinaczkami, biegaczkami i narciarkami. Nie byłby jednak pełny, gdyby nie ukazywał uprawiających sport dziewczyn od bardziej kobiecej strony. Z pewnością będziecie zaskoczeni, poznając Kingę Baranowską w sytuacjach innych, niż epickie zmagania z ośmiotysięcznikami. 

 

 

Przekonacie się, jak na co dzień wyglądają Ania Brożek i Klaudia Buczek, gdy akurat nie starują w zawodach lub nie trenują na ściance wspinaczkowej. Ci, którzy znają Natalię Tomasiak z górskich tras ultra nie będą mogli uwierzyć, że tak delikatna i pełna uroku dziewczyna okazuje się twardym zawodnikiem podczas trudnych wyzwań biegowych. 

Ukazywana w tym numerze GÓR kobiecość w sporcie to nie tylko olśniewający wygląd. To również niesamowita wytrzymałość, siła, uparte dążenie do celu, a nawet determinacja. Takimi właśnie cechami charakteryzuje się Alicja Paszczak, która w imponującym czasie zdobyła Wielką Koronę Tatr. Taka jest również Anna Figura, śmiało podejmująca wyzwanie, jakim jest pobicie rekordu we wbiegnięciu na Aconcaguę. W kobiecym numerze GÓR nie mogło zabraknąć wywiadu z „pierwszą damą polskiego wspinania”, Kingą Ociepką. W historii wspinania, aż do chwili obecnej, zaledwie 13 kobiet zbliżyło się do magicznego poziomu 9a. Kinga Ociepka jest w tym elitarnym gronie prawdopodobnie jedyną osobą, która karierę wspinaczkową łączy z pracą i wychowaniem dzieci.

Przeglądając aktualny numer GÓR nie dajmy się jednak zwieść pozorom. W górskich sportach nadal można znaleźć wiele przykładów na nierówne traktowanie płci. Kobiecy himalaizm…? O tak, mamy w kraju świetne, mocne wspinaczki. Problem w tym, że rzeczywistość nie wygląda równie wspaniale, jak Kinga Baranowska na okładce Magazynu i pozostałe dziewczęta wewnątrz numeru. Panie są mniej doceniane niż koledzy himalaiści, trudniej im też zdobyć fundusze na wyprawę.

Co jeszcze? Topy sportowe, historia trzech góralek aktywnie działających w Tatrach w okresie międzywojennym, prowadzona kobiecą ręką firma produkująca outdoorową odzież… Konsekwentnie trzymając się tematu przewodniego, proponujemy ciekawą lekturę nie tylko dla pań. Wręcz przeciwnie – również panowie znajdą tu inspirujące treści, bo moim zdaniem aż tak bardzo się nie różnimy – w górach na pewno przeżywamy te same emocje.

 

Magazyn GÓRY dostępny jest każdym z ponad 220 salonów prasowych sieci Empik w Polsce, ma też zagwarantowaną stałą obecność na półkach, co oznacza, że po wyprzedaniu wszystkich egzemplarzy jego stan jest uzupełniany. Zapewnia to możliwość zakupu magazynu GÓRY w dowolnym momencie jego dwumiesięcznego okresu sprzedaży. Poza salonami sieci Empik GÓRY dostępne są również w wybranych salonach prasowych Inmedio, Relay, Ruch i Kolporter.


Komentarze
Dodaj komentarz
 

kontakt | współpraca
Copyright 2024 bouldering.pl & GÓRY
goryonline
bouldering
jura
nieznane tatry